Prof. MUDr. Stanislav Šutovský, PhD

180,00  30 minutes

Senior consultant (Bratislava, Slovakia)

24 rokov praxe

Profesor neurológie na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho vedecké zameranie zahŕňa epidemiológiu, diagnostiku a terapiu demencií, ďalej ich genetiku, molekulárnu patológiu a biochémiu s hlavným zameraním sa na Alzheimerovu chorobu a príbuzné ochorenia. Stanislav Šutovský je autorom viac ako 50. originálnych publikácií v oblasti neurológie, neurogenetiky a všeobecne výskumu demencií.

  • Prvá konzultácia: 180 Є
  • Follow up: 150 Є

Description

Odborný profil

Profesor Šutovský sa narodil v roku 1973 a je absolventom Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia na LF UK v roku 1997 nastúpil na Neuroimunologický ústav SAV, kde sa venoval problematike Alzheimerovej choroby z molekulárne-biologického hľadiska. Stál pri zrode slovenskej Alzheimerovskej spoločnosti a aktívne sa podieľal pri zavádzaní nových vedeckých metód do výskumu Alzheimerovej choroby a testovaniu včasných markerov Alzheimerovej choroby. V rokoch 1998 – 1999 absolvoval stáž na Department of Neurology, Manchester Royal Infirmary vo Veľkej Británii, ktorá patrí medzi najprestížnejšie kliniky v oblasti diagnostiky a manažmentu demencií. V rokoch 1999 až 2000 pracoval ako hosťujúci vedec na Max Planck Institute of Structural Molecular Biology v Hamburgu v Nemecku. Venoval sa hlavne problematike molekulárnej patológie Alzheimerovej choroby. Špeficicky pracoval na projektoch týkajúcich sa tau proteínovej patológie a jej šírenia v mozgu a projektoch implementácie vedeckých poznatkov do klinickej praxe. V rokoch 2000 až 2003 pracoval na Neurologickom oddelení Univerzitnej Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a od roku 2003 až do súčasnosti pracuje na I. neurologickej klinike LF UK a UNB. V roku 2003 úspešne absolvoval atestáciu I. stupňa a v roku 2008 atestáciu II. stupňa v odbore neurológia. V roku 2007 mu bola na základe úspešnej obhajoby dizertačnej práce “Molekulárno-biologické aspekty demencií” udelená vedecko-akademická hodnosť PhD. V roku 2015 bol habilitovaný Vedeckou radou LF UK na docenta neurológie a profesorom v odbore neurológia bol menovaný v roku 2023. V roku 2023 úspešne absolvoval aj skúšku v špecializačnom odbore Zdravotnícky manažment a financovanie.

Profesijné zameranie profesora Šutovského je v prvom rade fokusované na neurodegeneratívne ochorenia s hlavným zameraním sa na Alzheimerovu chorobu a príbuzné demencie. Rovnako do okruhu jeho záujmu patrí aj genetika neurodegeneratívnych ochorení a cievnych mozgových príhod. V ďalšom rade sa zaoberá zriedkavými neurologickými ochoreniami, kde svojimi radami a skúsenosťami kontinuálne prispieva k diagnostike doposiaľ neobjasnených prípadov zriedkavých neurologických ochorení na Slovensku. V oblasti pedagogickej činnosti bol školiteľom viacerých úspešne obhájených záverečných prác, vytvoril vlastnú vedeckú školu zaoberajúcu sa kognitívnymi poruchami a demenciami, buduje Centrum pre kognitívne poruchy a demencie v rámci I. neurologickej kliniky, ktoré sa v roku 2022 stalo súčasťou prestížneho European Alzheimer’s Disease Consortium (EADC). Je autorom vysokoškolskej učebnice zaoberajúcej sa genetikou cievnych mozgových príhod, spoluautorom viacerých vedeckých monografií a veľkého množstva odborných prác v domácich a zahraničných časopisoch. Pôsobí ako editor v Journal of Alzheimer’s disease  a Frontiers of Neurology. Rovnako je členom redakčných rád Neurológie pre prax a slovenského postgraduálneho časopisu Neurológia. Je recenzentom celej rady prestížnych neurologických časopisov.

Je členom Slovenskej neurologickej spoločnosti, European Academy of Neurology, Alzheimer Europe, Alzheimer’s Association, a členom  EAN Scientific Panel on ALS & FTD. Pôsobí ako zástupca Slovenska v rámci mítingov European Group of Governmental Experts on Dementia. Je členom viacerých odborových komisií doktorandského štúdia, je spolugarantom študijného odboru Lekárske Neurovedy. Podieľal sa na riešení 14 grantových úloh a projektov. Bol pozvaným rečníkom na mnohých vedeckých konferenciách po celom svete. Kontinuálne vystupuje v národnej televízii, kde šíri osvetu v oblasti neurologických ochorení a sprostredkúva poznatky pre širokú verejnosť.

Pracovné skúsenosti

I. neurologická klinika LFUK a UNB, Mickiewiczova, Bratislava

Neurologické oddelenie NsP sv. Cyrila a Metoda, Antolská, Bratislava

Neuroimunologický ústav SAV, Bratislava

Vzdelanie

2008 – Špecializácia – Neurológia – II. stupen

2003 – Špecializácia – Neurológia – I. stupen

2023 – Špecializácia – Zdravotnícky manažment a financovanie

 

1991 – Gymnázium Hubeného 23, Bratislava

1997 – Všeobecné lekárstvo “MUDr”, Lekárska fakulta Univerzita Komenského, Bratislava

2007 – Vedecký titul “PhD” – Téma: Molekulárno-biologické aspekty demencií

2015 – Vedecko-pedagogický titul “Docent” v odbore Neurológia

2023 – Vedecko-pedagogický titul “Profesor” v odbore Neurológia

Stážové pobyty

2000 Max-Planck Institute for Structural Molecular Biology, Hamburg, Germany
1999 Department of Neurology, Manchester Royal Infirmary, Manchester, United Kingdom

Členstvo v odborných spoločnostiach a radách

European Alzheimer’s Disease Consortium (EADC)

Slovenská neurologická spoločnosť

Slovenská alzheimerovská spoločnosť

European Academy of Neurology (EAN)

Alzheimer‘s Association

Alzheimer Europe

EAN Scientific Panel on ALS & FTD (zástupca Slovenskej Republiky)

Expert Ministerstva Zdravotníctva SR pre demencie v rámci platformy Alzheimer Europe and Governmental Expert Group for Dementia

Rada ŠVOČ (2004, 2018)

Členstvo v redakčných radách časopisov

Editorial board member: Journal of Alzheimer’s Disease

Neurológia pre prax

Vedecko-výskumná aktivita

Hirsh-Index: 10

 

Medzinárodné publikácie: 25
(Pubmed Library, USA; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=sutovsky+s)

 

Počet citácií: 275
(Scopus database: https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=22952529500)

Pedagogická aktivita

2003 – trvá, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (asistent, odborný asistent, docent, profesor)

Počet vychovaných doktorandov: 20

Jazyk

Aktívne: Slovenský, Anglický, Nemecký

Web Linky